Board index Paris 2024

Pariz 2024. - u susret OI

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Fudbaloman » 18 Feb 2024, 01:06

Ne znam jeste videli, ali iznenadila je informacija da su po okoncanju SP u vaterpolu formirane grupe u Parizu.

Grupa A: Hrvatska, Italija, Rumunija, Grcka, SAD, Crna Gora
Grupa B: Australija, Srbija, Francuska, Madjarska, Japan, Spanija!

Pricati o tome koliko smo imali "srece" sa grupom je verovatno bespredmetno. Cinjenica je da od 12 ekipa samo je Rumunija (koja je inace upala posle odustanka Juzne Afrike :nisamja: ) totalni autsajder i da cemo verovatno imati najizjednacenije OI u ne znam koliko decenija unazad. Tako da svakako nije velika razlika da li smo sa Madjarskom, Spanijom i domacinom ili Hrvatskom, Italijom i Grckom npr., svodi se na isto. Posto znamo da nam je vaterpolo na 6 poslednjih Igara uvek donosio medalje, to govori da prosto zakonom brojeva moraju doci jedne da ne donese. Sve ono po stanju nase selekcije od Tokija govori da ce to biti sada ove. Medjutim ja nekako imam osecaj da cemo mi izvuci medalju, jer je i ovo SP pokazalo da nijanse odlucuju, i da cemo sa dodatnim napretkom do leta moci da se potucemo sa svima na gol.
User avatar
Fudbaloman
 
Posts: 420
Joined: 17 Feb 2024, 04:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 18 Feb 2024, 10:06

Fudbaloman, ako nisi primetio, imas na trenutno zakljucanom olimpijskom pdf o Tokiju bas detaljne postove o istoriji nastupa nasih (i ex YU) sportista nakon raspada SFRJ. Sidnej 2000. je definitivno bio prilicno razocaravajuc, ocekivalo se da cemo napraviti iskorak u odnosu na Atlantu, imali smo znatno vise aduta, ali na kraju je bilo bas previse kikseva i raspada - kosarkasi, veslacki dubl, Topic i Peric u atletici nisu bili u stanju ni da udju u finale, kod rukometasa su presudile neke stvari koje nemaju veze sa sportom (mada sustinski ta njihova drvena medalja i nije bila neki neuspeh, s obzirom da su Rusi oba puta posteno bili bolji, a da su nas i Nemci dobili u grupi, protiv Juzne Koreje smo se mucili ceo mec, a Francuzi tada nisu bili tako jaki kao danas), cak i vaterpolisti nisu imali srece sa Madjarima u polufinalu koje je bilo finale pre finala.

Strelci su i pored svih kikseva i malera i dalje ubedljivo najtrofejniji domaci sport, u proseku uvek donesu po medalju.
Meni su daleko veci baksuzi bili teniseri. Za neverovati je podatak da na zadnje cetiri olimpijade imamo samo jednu Noletovu bronzicu iz sada vec davnog Pekinga 2008, a imali smo najboljeg svetskog igraca, dve sjajne teniserke, jednog odlicnog dublasa.

Sto se tice vaterpolista, i ja imam neki osecaj da po zakonu verovatnoce mora da padne neka medalja u Parizu! Iako odavno nismo vise najbolji, realno nam je ipak previse puta od 2018. do danas izmicala na velikim takmicenjima.
SOS = Srpski Olimpijski Sindrom
User avatar
Foteljas
 
Posts: 6289
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Fudbaloman » 18 Feb 2024, 12:26

Sve tacno Foteljas. Mada Francuzi jesu samo 4 meseca posle Sidneja postali svetski prvaci na svom terenu, to je period kada jos uvek nisu bili ono sto su postali kasnije, sredinom 2000-tih negde pojavom Karabatica i ekipe. S druge strane Rusi su 90-tih i pocetkom 2000-tih bili bas jaki, posle im je usledio neverovatan pad, cak gori nego nas. Na sta tacno mislis kada kazes da su presudile stvari koje nemaju veze sa sportom? Da li su se desili neki skandali mozda za koje ne znam? Znam da je nekoliko rukometasa kasnijih godina se zalilo da su "nepravedno" precrtani sa spiska za Sidnej, ali to je standardna stvar u mnogim kolektivnim sportovima da uvek neko naknadno smatra da je trebao da ide a nije. Vaterpolisti su nekako bas bili prokleti od raspada, secam se meca za trece mesto sa Spancima i ubedljivih 8:3, ali se i secam da se uopste nisam radovao kao odbojkasima, jer sam smatrao kao da nisu nista osvojili. Dobro se secam dubla Stojic-Visacki koji su tih godina smatrani velikim adutima za medalje a nisu nista uradili. I ono po cemu jos pamtim taj Sidnej, da su to poslednje Igre na kojim smo imali macevanje! Prosto je neverovatno da 24 godine ne postoji macevalac sposoban da se plasira na OI. Pre 2 godine je neki nas mali osvojio zlato na Mediteranskim igrama, ali od tada nista vise o njemu nisam cuo, ni rec o nekim sansama da se makar samo plasira u Pariz. Madjari u tom macevanju nabijaju po 3-4 medalje a mi nikako da se pomerimo sa mrtve tacke, ima tu jos nekih meni neshvatljivih sportova za koje nikako da mrdnemo ali bice prilike i o tome.
User avatar
Fudbaloman
 
Posts: 420
Joined: 17 Feb 2024, 04:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 18 Feb 2024, 14:26

Fudbaloman wrote:Na sta tacno mislis kada kazes da su presudile stvari koje nemaju veze sa sportom? Da li su se desili neki skandali mozda za koje ne znam? Znam da je nekoliko rukometasa kasnijih godina se zalilo da su "nepravedno" precrtani sa spiska za Sidnej, ali to je standardna stvar u mnogim kolektivnim sportovima da uvek neko naknadno smatra da je trebao da ide a nije.


Ostavka selektora Pokrajca u julu 2000 pred igre, Vujovic prihvatio da vodi Igora Butuliju na turnir jer je ovaj to javno bio trazio i samonametao se (zato je Pokrajac i dao ostavku jer su bili vrsili pritisak da ga stavi u tim), bekovski trio Perunicic-Jovanovic-Butulija medjusobno nije razgovarao, da bi se onda aktiv JULa u reprezentaciji pred najbitnije meceve potresao Kostunicinom pobedom na izborima i razvojem situacije u zemlji, pa u najbitnijim mecevima nisu bili u stanju da pruze dobre igre... standardno puno losih stvari oko rukometasa bilo i tada.

Da, macevanje nemamo jos od tada, ali to nije sport u kome imamo neku tradiciju osvajanja medalja, pa da previse zalimo sto ih nema. Slicno je i sa skokovima u vodu i dizanjem tegova, gde nas nema jos od Atlante 1996...
SOS = Srpski Olimpijski Sindrom
User avatar
Foteljas
 
Posts: 6289
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Fudbaloman » 18 Feb 2024, 15:03

Vrlo zanimljivo. Ostavke Pokrajca pred OI se uopste ne secam. Medjutim pamtim skandale oko Butulije i probleme ali ne i detalje. Posebno mi je zanimljivo sto je Pokrajac u januaru 2001. doneo bronzu na SP u Francuskoj, sto znaci da je posle tih pritisaka ekspresno pristao da se vrati, a znam da Butulije nije bilo na SP. Ogromna steta za tu generaciju sto makar nije igrala neko veliko finale, ako vec nije mogla do zlata, mada ja sam siguran da bi 2001. to zlato uzeli da nas nisu oni odvratni Makedonci Nacevski pokrali u 1/2 protiv Svedjana. Da, slazem se za te sportove u kojoj nemamo tradiciju, ali ja sam stava da je znacajno i pojaviti se na OI, ne moze svako da bude kandidat za medalju. Hronicno nam nedostaje taj dijapazon sportova, od prosecno negde 32-33 sporta na Igrama mi bi morali da imamo predstavnike u 20-ak, a stalno se vrtimo od 12-15 najvise. Niko ne ocekuje da surfujemo ili jasemo konje niti nam to treba, ali ono poput macevanja, dizanja tegova, gimnastike, strelicarstva i jos nekih, stvarno je neshvatljivo da toliko dugo ne moze jedan jedini sportista samo da se kvalifikuje. Evo onaj Tamas Kajdoci koji se pred Rio pojavio kao velika nada u tegovima, ja sam bio ubedjen da Tokio nece biti sporan po pitanju plasmana. Decko ne samo da nije otisao u Tokio nego je skroz nestao godinama iz bilo kakvog fokusa, da bi vidim sada opet kao bio u nekoj prici za Pariz ali je to toliko traljavo i daleko od plasmana, da je neshvatljivo po meni. Kako je moguce da ne moze da iskoci neki strelicar tolike godine a nije da se ljudi bas ne bave time u Srbiji? O gimnastici tek da ne pricam. Tokom OI u Tokija u prenosu gimnastike neka zena je kao strucni konsultant pricala kako nam je za dlaku izmakla norma u gimnastici i da se u Parizu sigurno ocekuje da se pojavimo, ali ja od tada nigde ne videh bilo kakvu informaciju da imamo sansu ni sada.
User avatar
Fudbaloman
 
Posts: 420
Joined: 17 Feb 2024, 04:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 18 Feb 2024, 15:11

Sto se rukometa tice, moras imati u vidu da se Pokrajac vratio u vreme posle 5. oktobra, kda je promenjena ekipa u RSS (na cijem se celu bila nalazila zena iz JULa, inace supruga predsednika RSK Milana Martica), da je fakticki bio rehabilitovan. Butulija se pre toga vrlo javno eksponirao da je za JUL, ucestvovao u njihovim akcijama, pa je logicno da se posle na njega nije racunalo, tim pre sto u Sidneju nije ostavio narocit dojam. Tuzno je koliko je tada politika uticala na sport, jer je nekako istovremeno bio i slucaj sa Vladom Divcem.

Bilo bi lepo da imamo predstavnike u sto vise sportova, ali ne mozemo biti nezadovoljni ni ovim sto imamo. Retko koja manja drzava ima takvu raznovrsnost, a pogotovu toliko predstavnika u ekipnim sportovima.
SOS = Srpski Olimpijski Sindrom
User avatar
Foteljas
 
Posts: 6289
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Fudbaloman » 18 Feb 2024, 19:29

Tuzno, treba se podsetiti svih tih gluposti koje su nas kostale boljih nastupa. A ovo mi je uvek bilo izuzetno drago kad god bi se desilo da odvedemo neki novi sport koji nikad ranije ili koji dugo nismo imali na Igrama.
User avatar
Fudbaloman
 
Posts: 420
Joined: 17 Feb 2024, 04:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Ciciban » 18 Feb 2024, 20:13

Meni nije jasno da mi pored tolike tradicije u muskoj i tolikih osvajanja olimpijskih medalja u vaterpolu da ne mozemo imati zensku solidnu ekipu, ne trazim da se bori za medalje na Oli igrama, ali sto bi neki rekli bar da se kvalifikujemo i ucestvujemo, takodje isto mislim i za zensku ekipu u basketu 3x3 godinama vladamo u svetu u muskoj a da nemamo cak ni u kvalifikacijama za OI zensku ekipu kao da nisu nam ljudi i zene iz iste drzave, takodje da ne mozemo naci 2,3 devojke koje ce igrati odbojku na pesku, a toliko nam devojke vole generalno odbojku u drzavi, eto to su 3 sporta gde mi nismo ni blizu da posaljemo zenske ekipe na OI a tako je nelogicno... Rumunija recimo ima solidnu zensku ekipu u 3x3 Rum. i kosarka... ima li neko neko objasnjenje i da li mozda neko zna da li se bar radi na tome? hvala
Ciciban
 
Posts: 292
Joined: 18 Feb 2024, 14:39

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Olimp » 18 Feb 2024, 20:14

Odbojka na pijesku mi je rak rana nismo svjesni koliko taj spoet napreduje i koliko je popularan.
Olimp
 
Posts: 3725
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Baxter Stockman » 18 Feb 2024, 20:23

Najgori :
1. Novak-Zverev
2. Vaterpolo 2004.
3. Čavić-Felps
4. Novak-Nadal
5. Poraz odbojkaša od Amera u Pekingu

Najbolji :
1. Vaterpolo zlato u Riju
2. Četvrtfinale sa Hrvatima u košarci
3. Štefanek zlato
4. Miličino zlato u Tokiju
5. Bronza vaterpolista u Londonu

Honorable mentions za najbolje su mi definitivno bronza košarkašica i Ivanina bronza.
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 35316
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Ciciban » 18 Feb 2024, 20:29

Da Olimp i meni takodje, a ubedjen sam da bi i tu uzimali medalje, samo kad bi hteo neko da igra bukvalno...
Ciciban
 
Posts: 292
Joined: 18 Feb 2024, 14:39

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Baxter Stockman » 18 Feb 2024, 20:44

Ja se recimo tog poraza od Kineza uopšte ne sećam, ali se Manuovog pogotka vrlo dobro sećam :biggrin:

Morao sam sad da guglam to, dobro je što ga uopšte nisam gledao tad :laugh:
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 35316
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Olimp » 18 Feb 2024, 20:47

Jao brate kao važeći prvak svijeta poraz od Kine i ispadanje u grupi. Nisam došao sebi 7 dana bio ubijeđen u zlato.

Čitam na Indexu da ide 13 vaterpolista, onda očito u u svakom kolektivnom tako, dakle na 82 smo.
Olimp
 
Posts: 3725
Joined: 31 Jul 2017, 21:17

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Fudbaloman » 18 Feb 2024, 22:11

Baxter Stockman wrote:Najgori :
1. Novak-Zverev
2. Vaterpolo 2004.
3. Čavić-Felps
4. Novak-Nadal
5. Poraz odbojkaša od Amera u Pekingu

Najbolji :
1. Vaterpolo zlato u Riju
2. Četvrtfinale sa Hrvatima u košarci
3. Štefanek zlato
4. Miličino zlato u Tokiju
5. Bronza vaterpolista u Londonu

Honorable mentions za najbolje su mi definitivno bronza košarkašica i Ivanina bronza.


Novakovi porazi i vaterpolo tragedija u Atini nam je svima na listi prakticno. To dovoljno govori koliko su to bili bolni porazi :crybaby:

Sonja Petrovic (sada Vasic) je posle oprostaja od kosarke rekla da joj je cilj da napravi 3x3 ekipu koja bi bila kadra odmah u Pariz da se plasira. Medjutim, nista se povodom toga nije dogodilo, zasto, niko ne zna. Nemoguce je da nemamo devojke kadre da igraju kvalitetan basket, ne mozda da prate muskarce, ali da budu pri vrhu. Mi na FIBA listi nemamo nijednu jedinu igracicu u 250 rangiranih?! Neverovatno. Odbojka na pesku je takodje neshvatljiva, mada je bilo ranije prica da to nije tako srodno regularnoj odbojci koliko se gledaocima cini. Vanja Grbic je jedno vreme posle kraja karijere se posvetio odbojci na pesku, ali iz toga nista nije proizaslo, a i odavno se ne bavi koliko ja znam.
User avatar
Fudbaloman
 
Posts: 420
Joined: 17 Feb 2024, 04:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby cole » 18 Feb 2024, 23:38

Dobrodošao na forum Fudbaloman.


Najgori momenti na OI:
1. Novak 2021, 2008
2. Vaterpolisti 2008, 2004
3. Čavić 2008 (nepravda posebno boli)
4. Tijana Bogdanović poraz u finalu 2016
5. Poraz odbojkašica u finalu 2016

Najbolji momenti na OI:
1. Vaterpolisti 2021 pobjeda u 1/2 finalu nad Španijom, zlato 2016
2. Košarkašice 2016 pobjeda nad Australijom u 1/4, zaokružena osvajanjem bronze protiv Francuske
3. Milica Mandić zlata 2021 i 2012
4. Odbojkašice 2016 pobjeda nad SAD u 1/2 finalu
5. Košarkaši 2016 pobjeda protiv Hrvatske u 1/4 finalu
User avatar
cole
 
Posts: 1425
Joined: 15 Apr 2016, 18:12

PreviousNext

Return to Paris 2024

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests